PSA Gauteng Open

The Gauteng got off to a good start with the qualifying matches taking place at Parkview Squash Centre on Sunday 17 April 2016.

All the matches were SA contestants trying to get one of the 8 positions in the men’s 32 draw and 4 positions for the Ladies draw.

It was wonderful to see some of the top SA Juniors competing for positions against some of the more senior players from SA.

Results below:

Men Qualifiers

  • Zuko Kubukeli (SA – WP) bt Ray Dlamini (SA – Gau) 3-0, 11/4, 11/6, 11/6
  • Craig vd Wath (SA- East) bt Bradd Lodge (SA – Gau) 3-0, 11/7, 11/9, 11/5
  • Dylan Groenewald (SA-East) bt Cyal Eigenmann (SA – Gau) 3-0, 11/9, 11/7, 11/4
  • Jarryd Carter (SA – Gau) bt Mike Veliades (SA – Gau) 3-1, 11/6, 11/9, 7/11, 11/2
  • Garren Kent (SA – Gau) bt Jason Byrne (SA – Border) 3-0, 11/4, 11/9, 12/10
  • Zwelake Makgalemele (SA- Gau) bt Mikael Clayton (SA – North) 3-2, 11/6, 11/2, 6/11, 4/11, 11/5
  • Callan Hall (SA – North) bt Grant Woodward (SA – Gau) 3-0, 11/9, 11/6, 11/7
  • Makoshonke Ntuli (SA – Gau) bt Zandra Botha (SA – Gau) 3-0, 12/10, 11/9, 11/5

Ladies Qualifiers

  • Megan Page (SA – North) bt Nono Sekhoto (SA – Gau) 3-0, 11/2, 11/4, 11/7
  • Mariske Wiese (SA – Gau) bt Cathy Bothma (SA – East) 3-0, 11/7, 11/9, 11/8
  • Robyn Boy (SA – Gau) bt Panashe Sithole (SA – Gau) 3-0 walk over
  • Casey Preece (SA – Gau) bt Pam Lerm (SA – East) 3-0, 12/10, 13/11, 11/4

The main draws start at 16:00 at Parkview Squash Centre. At the same time we have the SA Portion of the event running from 17:00 every day.

Matches starting at 16:00 Monday 18 April.

Men Main Draw

  • [1] Shehab Essam (EGY)                 vs            Ruan Olivier (RSA)
  • Andrew Forrest (NAM)                  vs            [Q1] Craig van der Wath (RSA)
  • Gareth Naidoo (RSA)                      vs            Kyle Maree (RSA)
  • [Q2] Makoshonke Ntuli(RSA)      vs            [7] Jean-Pierre Brits (RSA)
  • [8] Christo Potgieter (RSA)           vs            Ahmed Al Kiremli (IRQ)
  • Wayne Sithole (RSA)                       vs            Devon Hendrikse (RSA)
  • Moses Durosinmi (NGR)                vs            [Q3] Zuko Kubukeli (RSA)
  • Adewale Amao (NGR)                   vs            [3] Leandro Romiglio (ARG)
  • [4] Matthew Serediak (CAN)       vs            Ahmed Effat Ashoush (EGY)
  • Andrew Martin (RSA)                     vs            [Q4] Garren Kent (RSA)
  • Omar Bahgat (EGY)                         vs            [Q5] Dylan Groenewald (RSA)
  • Ahmad Al-Mudhaf (KUW)            vs            [5] Mark Broekman (ENG)
  • [6] Ben Coates (ENG)                      vs            Vincent Droesbeke (FRA)
  • SeungYong Yoo (KOR)                    vs            [Q6] Jarryd Carter (RSA)
  • Hesham Mohamed Aly (EGY)      vs            [Q7] Callan Hall (RSA)
  • [Q8] Aqeel Rehman (AUT)            vs            [Q8] Zwelake Makgalemele (RSA)

Ladies Draw – Starts 16:00 Tuesday 19 April

  • [1] Cheyna Tucker (RSA)                vs            Kacey-Leigh Dodd (RSA)
  • [Q1] Robyn Boy  (RSA)                   vs            [5] Rowan Elaraby (EGY)
  • [6] Yemisi Olatunji (NGR)              vs            Michelle Kohne (RSA)
  • Alexa Pienaar (RSA)                         vs            [4] Lume Landman (RSA)
  • [3] Elani Landman (RSA)                vs            [Q2] Casey Preece (RSA)
  • Bongi Seroto (RSA)                          vs            Angie Clifton-Parks (RSA)
  • Makgosi Peloakgosi (RSA)             vs            [Q3] Megan Page (RSA)
  • [Q4] Mariske Wiese (RSA)             vs            [2] Milnay Louw (RSA)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *