Laser Jarvis Kaplan day 3 results

Potchefstroom

Results: Men: 3rd Round : A Section: Central Gauteng 16 Free State 7: E Charlton  lost to O Meguid 10-12 11-9 11-13 15-13 2-11, T Mohohlo bt L Kuhn 11-4 11-4 11-9, M Wood bt P Rodrigues 11-6 11-9 11-8, D Hendrikse bt R Hergeth 8-11 11-6 11-7 11-5, R Willemse lost to J Swanepoel 10-12 6-11 3-11. Kwazulu Natal 17 SACD 8: S Coppinger bt K Gawad 10-12 7-11 11-7 11-3 11-6, L Anjema bt J P Brits 11-4 11-9 11-1, G Wheadon lost to C Potgieter 5-11 11-7 11-6 4-11 10-12, A Martin bt J Schlebusch 11-7 11-9 11-5, A Hansen lost to R van Niekerk 6-11 10-12 11-6 6-11. Western Province 20 Border 3: C Pilley bt T Garner 11-4 11-5 11-6, S Le Roux bt T Eysele 11-4 7-11 11-5 11-4, C Leeuw bt J le Roux 7-11 11-5 11-7 11-1, R Durbach bt K Edwards 6-11 11-8 11-7 11-9, Z Kubukeli bt J Shean 11-8 12-10 11-9.

B Section: Central Gauteng B 16 Kwazulu Natal B 9: M Tootill lost to G Naidoo 8-11 5-11 11-7 8-11, P Atkinson bt J de Neef 10-12 11-3 11-6 11-9, K Marre bt W Kershaw 16-14 11-6 5-11 11-9, J Carter bt J Hutton 11-9 10-12 11-3 11-7, W Sithole lost to M Hutchings 9-11 9-11 11-8 3-11. Western Province B 14 Eastern Province A 6: J van der Poel lost to D van Niekerk 10-12 10-12 5-11, JP van der Merwe lost to K Schwarz 5-11 9-11 8-11, N Oosthuizen bt J Terblanche 11-4 11-7 11-8, D Smith bt T Mngcete 11-7 12-10 13-11, C Hansen bt B Nomkala 11-3 11-4 11-7. SACD B 18 Easterns A 9: A Venter lost to D Groenewald 10-12 4-11 11-7 13-15, A Lawrence bt R Coetser 12-14 11-7 4-11 11-6 11-7, T van der Merwe bt M Camden Smith 11-2 11-4 11-8, E Robinson bt D Barry 15-17 11-4 11-6 11-13 11-6, J Pretorius bt R Wallis 11-6 5-11 11-13 12-10 11-9 .

Pool Logs : Pool A : Northerns A 60, Midlands A 43, SACD B 23, Easterns A 9: Pool B : Western Province B 39, Central Gauteng B 34, Kwazulu Natal B 32, Eastern Province A 25.

Cross over play-offs: Northerns A vs Central Gauteng B, Midlands vs Western Province B, SACD B vs Eastern Province A, Easterns vs Kwazulu Natal B.

C Section : Western Province C 19 Northerns B 5: L Stevens bt W Daniels 11-3 11-7 4-11 16-14,   Murray Commins bt J Phillips 11-5 12-10 12-10, K Brown bt S Schickerling 11-4 9-11 11-4 11-8, D Thomson lost to J Kruger 11-9 6-11 11-5 10-12 9-11, M Lombard bt P Beukes 11-3 11-7 11-7. Namibia 14 Eastern Province B 7: A Forrest bt G Hall 11-6 11-8 11-7, D Greef lost to L Sigele 7-11 9-11 10-12, J Forest bt J Thiel 6-11 11-9 12-10 14-12, M Endjala lost to P Ryder 8-11 10-12 6-11, S Gruttermeyer bt N Bigge 11-4 11-9 11-7. Free State B 18 Central Gauteng C 5: T McDonald bt G Kent 11-9 9-11 11-3 11-4, C Deutschmann bt M Ntuli 11-4 11-4 11-5, G Amm lost to Z Makgalemele 6-11 4-11 11-6 6-11, R Rodrigues bt R Middleton 11-7 11-6 8-11 11-7, J Kuhn bt M Dunn 11-7 11-4 11-7. Border B 15 Kwazulu Natal C 10: G Stephen bt J Hilliar 11-9 11-8 11 -13 9-11 11-8, S Junor lost to B Allsop 7-11 6-11 6-11, J Byrne lost to C Sayer 9-11 9-11 11-8 5-11, A Shean bt M Howard 5-11 11-8 11-3 11-6, J van Niekerk bt M Ferreira 11-8 11-9 9-11 11-5.

Pool Logs:  Pool A :  Western Province C 59, Northerns B 44, Namibia B 18, Eastern Province B 14. Pool B : Free State B 52, Central Gauteng C 41, Border B 30, Kwazulu Natal C 24.

Cross Over Play-offs : Western Province C vs Central Gauteng C, Northerns B vs Free State B, Namibia vs Kwazulu Natal C, Eastern Province B vs Border B 

D Section : 4th Round : Northerns C 18 Border C 5: S Erasmus lost to H Worth 11-7 7-11 8-11 9-11, J Fourie bt T Leeuw 11-6 11-6 11-6, M Schickerling bt R Pretorius 11-5 11-8 11-5, M Dewey bt G Shean 11-9 11-7 13-15 9-11 11-7, H Holtzhausen bt A Burger 12-10 12-10 11-4. SACD C 18 Midlands B 5: A McMahon lost to Mick Gouweloos 3-11 12-10 9-11 3-11, A Kruger bt S Wormington 11-7 13-15 13-11 11-9, T Daniels bt D Pieters 12-10 11-6 11-7, T Jordaan bt J Gouweloos 9-11 11-9 11-5 11-6, C Fourie bt E van der Merwe 11-4 11-2 11-7. Central Gauteng D 19 Free State C 3: H Schoeman bt J van Rooyen 12-10 11-6 13-11, C Eigemann bt T Scorgie 11-9 11-5 11-8, P Khumalo lost to P van Tonder 15-13 9-11 6-11 11-8 6-11, D Sammons bt R Carter 11-2 11-3 14-12, I Sturgeon bt J Malan 11-7 11-7 11-7.

5th Round: SACD D 15 Midlands B 10: R Botha lost to Mick Gouweloos 8-11 5-11 4-11, I Thompson bt S Wormington 11-7 11-6 5-11 11-9, D Alexander bt Mark Gouweloos 11-5 6-11 11-6 11-7, E Welman lost to D Pieters 6-11 6-11 11-8 4-11, J de Jager bt J Gouweloos 11-2 11-8 9-11 2-11 15-13. Central Gauteng D 15 SACD C 8: H Schoeman bt A McMahon 6-11 8-11 11-9 14-12 11-6, C Eigemann bt A Kruger 12-10 11-7 11-9, P Khumalo bt T Daniels 11-9 11-7 11-7, B Lodge lost to T Jordaan 5-11 11-8 4-11 5-11, I Sturgeon lost to C Fourie 7-11 6-11 8-11.  Border C 17 Free State C 6: H Worth bt C Myburg 3-11 11-3 11-5 11-9, T Leeuw bt J van Rooyen 2-11 11-7 11-13 11-4 11-7, R Pretorius bt T Scorgie 12-10 11-7 12-10, G Shean bt P van Tonder 11-5 13-11 13-11, D Holmes lost to R Carter 9-11 10-12 5-11.

Kaplan Cup:

A Section: Eastern Province 15 Kwazulu Natal 7: J le Coq lost to A Blake 5-11 6-11 2-11, L Goosen lost to S Herbert 10-12 11-13 8-11 7-11, J Ryder bt C Erasmus 11-9 11-8 11-9, A Murray bt M Howard 11-2 11-8 11-9, K Dodd bt C Ferguson 4-11 11-6 11-4 11-5. Central Gauteng 20 SACD 2: E Beddoes bt L Siddall 11-7 11-2 11-1, C Tucker bt A Pienaar 5-11 11-3 11-6 11-5, E Landman bt L Bruce Brand 11-1 11-5 11-4, L Landman bt C Pretorius 11-2 11-8 11-7, A Weir bt H de Jager 8-11 11-5 11-9 11-9. Western Province 20 Northerns 1:  L Hansen bt M Louw 11-3 11-5 7-11 11-5, S Waters bt S Fritz 11-9 11-3 11-5, A Fuller bt M Page 11-2 11-2 11-8, S West bt M Peloakgosi 11-6 11-9 11-8, K Schultz bt K McDonald 11-6 11-6 11-8.

B Section: 4th Round: Western Province B 19 Kwazulu Natal B 4: D van Niekerk bt K Stewart 11-7 11-8 11-4, M Lang bt K Bishop 11-4 11-8 11-5, G van Vlaanderen lost to J Grace 11-7 11-6 4-11 6-11 3-11, K Mayhew bt T Browne 11-7 11-3 11-8, K Commins bt C Erasmus 11-5 11-6 5-11 12-10. Central Gauteng B 16 Eastern Province B 7: M Kohne bt B Brown 7-11 12-10 11-7 11-4, M Wiese bt H Ward 11-3 12-10 11-9, J Harmse bt J Dodd 11-7 11-9 11-9, N Sekhoto lost to C Walland  9-11 11-4 13-11 7-11 5-11, T Diepenbroek lost to K Trevarthan 7-11 6-11 11-13. Midlands A 18 SACD B 5: M Gouweloos bt A Nieuwenhuizen 11-2 9-11 10-12 11-4 11-8, S van der Merwe lost to M Westmorland 11-9 7-11 10-12 6-11, N Lee bt J de Villiers 11-4 11-7 11-7, S Bone bt T Pieterse 11-8 11-7 11-5, C Lewis bt P Bronkhorst 13-11 11-4 11-6.

5th Round: Eastern Province B 17 Free State A 8: B Brown lost to J Ballman 8-11 11-8 9-11 11-8 6-11, H Ward bt M Malan 11-6 11-9 14-12, J Dodd lost to K Scorgie 9-11 11-8, 7-11 10-12, C Walland bt M Brits 6-11 11-6 11-6 10-12 11-3, K Trevarthan by C Ellis. Midlands A 16 Central Gauteng B 8: M Gouweloos lost to M Kohne 11-13 8-11 11-8 7-11, S van der Merw lost to M Wiese 7-11 11-8 9-11 10-12, N Lee bt J Harmse 11-13 11-8 11-8 7-11 11-7, S Bone bt B Seroto 11-8 11-5 11-7, C Lewis bt N Sekhoto 11-5 11-8 11-1.  SACD B 16 Kwazulu Natal B 8: A Nieuwenhuizen lost to K Bishop 11-6 12-14 9-11 8-11, M Westmorland bt K Bishop 11-9 11-4 11-9, J de Villiers bt J Grace 11-8 5-11 8-11 11-9 11-7, T Pieterse bt K Rowe 11-9 11-8 11-9, P Bronkhorst lost to C Erasmus 7-11 8-11 11-5 11-13.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *