Growthpoint 2018 Squash Interprovincial final results

Johannesburg

Final Results:  Men: A Section :  Central Gauteng 17 SACD 7: T Momen bt C Potgieter 11-6 11-4 11-6, T Moholo lost to JP Brits 9-11 5-11 11-9 8-11, D Hendrikse lost to K Ndlovu  4-11 11-7 12-10 6-11 9-11, D Groenewald bt R van Niekerk 11-7 11-8 11-4, M Ntuli bt J Schlebusch 11-13 11-9 11-6 11-5. Midlands 17 Northerns 9 : T Eysele lost to M Hesham 11-8 4-11 10-12 5-11, J Taylor bt R Olivier 7-11 11-9 11-3 11-6, J Gouweloos bt A Martin 11-8 11-2 12-10, C Hall bt D Smith  10-12 17-15 5-11 12-10 11-8, L McFarland bt K Maree 7-11 4-11 11-4 11-8 11-5. Western Province 18 Kwazulu Natal 6: R Kandra bt LJ Anjema 14-12 6-11 11-2 11-7, G Wheadon bt R Durbach 11-8 11-8 8-11 11-5, J van der Poel bt A Hansen  11-7 9-11 11-9 11-7, A Shean bt M Boote 11-6 9-11 11-5 11-8, JP van der Merwe bt M Hutchings 11-8 11-8 11-7.

Final Log : Central Gauteng 91, SACD 68, Northerns 66, Midlands 64, Western Province 45, Kwazulu Natal 18.

B Section : SACD  19 Eastern Province A 7: A Venter bt J le Roux 11-9 12-10 11-7, D van Niekerk bt B Basset 11-6 6-11 11-3 11-5, T Toerien bt D Dodd 9-11 11-4 5-11 11-4 11-9, H Worth lost to G Mitchell  12-10 11-13 15-13 7-11 9-11, X Robinson bt G Forbes 14-12 14-16 11-5 11-6. Western Province 20 Midlands 5: M Lombard bt Mick Gouweloos 11-6 11-6 11-9, J Malloch bt A McGuigan  11-9 11-7 9-11 9-11 11-3, J Duminy bt D Pieters 11-6 11-6 11-7, G Yates bt James Gouweloos 9-11 11-4 11-6 11-6, D Nortier bt J Cooper 11-6 11-8 6-11 12-14 11-5 Free State A 14 Central Gauteng 6: L Kuhn bt W Sithole 11-8 11-0 11-3, J Kuhn bt T Dial 11-6 11-6 12-10, T McDonald bt S Erasmus 11-8 11-4 11-8, G Kent bt G Amm 11-6 12-10 12-10, S Schouten bt K Waugh 13-11 11-5 11-6.

Final Log : SACD 87, Free State A 73, Western Province  64, Central Gauteng 63, Midlands 40, Eastern Province  40 (Midlands bt Eastern Province A 17- 11).

C Section:  Northerns B 15 Border A 6: M Clayton bt G Stephen 11-9 11-8 11-4, N van der Merwe lost to T Worth 3-11 7-11 6-11, C Ruane lost to J van Niekerk 11-6 9-11 10-12 5-11, M Schepers bt D Stone 11-5 12-10 11-3, J Rocher bt R Videler 11-4 11-4 11-6. Central Gauteng 19 SACD 5: P Pelser bt Q Taljard 11-7 11-7 11-5, M Dunn bt C Janse van Rensburg 11-6 11-5 11-6, C Eigenmann bt C Fourie 13-11 6-11 11-3 9-11 18-16, B Lodge bt M Chennells 11-9 11-5 11-8, J van der Wath lost to A Tulleken 11-6 -11 11-5 5-11 10-12. Kwazulu Natal B 15 Easterns A 6: J Hutton lost to B Muhwati 6-11 7-11 4-11, L Bakke bt D Mthobeni 11-5 11-6 11-8, A Holmes bt D Savage 11-8 11-4 11-6, D Caine bt A Makhubo 11-6 11-5 11-8, S Bowley lost to R Coetser 11-7 9-11 11-13 9-11. Free State B 18 Central Gauteng D 9: C Deutschmann  bt C Ndebele 11-3 11-2 16-14, K Kitching bt C Spencer 11-9 11-4 9-11 11-7, J Pan bt S Mabote 11-7 9-11 7-11 12-10 11-3, R Knoetze lost to H Schoeman 11-7 4-11 8-11 11-9 6-11, J van Rooyen lost to K Visser 14-12 8-11 12-14 12-10 6-11.

Final Positions: 1 Northerns B, 2 Border A, 3 Central Gauteng, 4 SACD, 5 Kwazulu Natal B, 6 Easterns A, 7 Free State B, 8 Central Gauteng D.

D Section : Northerns C  20 Northerns D 7: J Terblanche bt B Verhage 11-8 11-9 11-8, J Phillips bt S Claassen 11-4 2-11 10-12 11-4 11-0, W Daniels bt B Thomas 11-9 11-6 7-11 9-11 11-5, N Ras bt J Cook 11-8 11-3 8-11 6-11 11-4. W Muller bt B Coetzee 9-11 11-3 11-8 11-4. Growthpoint Rising Stars 18 Eastern Province B 9: S Ncube bt D Venter 11-6 11-2 3-11 11-5, A Zitha bt JThiel 13-11 11-5 11-5, S Masendo lost t L Ford 9-11 11-6 11-5 9-11 9-11, M Buthelezi lost to B Forbes 7-11 11-5 11-7 7-11 3-11, T Themba bt L Sigele 11-9 1-11 5-11 12-10 11-9.Western Province C 20 Namibia A 2: J Cupido bt A Forrest 11-6 4-11 11-9 11-8,T Lin b A Fourie 12-10 11-2 11-6, E Brink bt M Endjala 11-7 11-4 11-9, G Kaplan bt J Forrest 11-2 11-9 11-7, R Buitendag bt B Grane 11-5 11-4 4-11 11-3. Midlands C 17 Free State C 8: Mark Gouweloos bt L Kretzman 11-8 11-8 11-2, E van der Merwe bt R Metz 11-13 11-6 3-11 11-4 11-6, K Naidoo bt J Waugh 7-11 12-10 11-5 5-11 11-6, D Strydom lost to L van Heerden  6-11 6-11 1-11, W de Kok lost to D Teichman 9-11 10-12 11-7 4-11. SACD 16 Easterns B 9 : D Boonzaaier lost to L Boyd 1-3, M J van Rensburg lost to J Kleynhans 1-3 D Fourie bt T Elliot 3-0, S Cassim bt P Robinson 3-2, A Els bt G Robinson 3-1.

Final Positions : 1 Northerns C, 2 Northerns D, 3 Growthpoint Rising Stars, 4 Eastern Province B, 5  Western Province C, 6 Namibia, 7 Midlands C, 8 Free State C, 9 SACD D, 10 Easterns B. 

Women : A Section: Central Gauteng  19 Northerns 4: N Shahin lost to D Urquhart  5-11 2-11 11-2 13-11 8-11, E Landman bt M Louw 15-13 11-8 11-7, C Wood bt C Ferreira 11-3 11-7 11-4, L Landman bt M Page 11-6 11-4 11-7, A Sammons bt K McDonald 11-2 11-5 11-13 11-6. Western Province 15 SACD 7: A Fuller bt L Siddall 11-5 11-9 11-6,  S Waters bt L Muller 11-4 8- 11 11-3 11-6,  K Schultz lost to A Pienaar 5-11 2-11 4-11, K Blom bt J Ryder 11-5 11-5 11-5, D van Niekerk lost to K Scorgie 12-10 7-11 7-11 4-11. Eastern Province 19 Central Gauteng B 5: K Dodd bt L Shannon 11-4 11-9 11-9, P Sithole bt H Ward 6-11 15-13 7-11 11-7 11-9, D Douglas bt M van Zyl 11-8 11-6 6-11 4-11 11-9, M Wiese lost to S O’Grady 10-12 5-11 6-11, N Helwick lost to B Brown 0-11 9-11 10-12.

Final Log : Central Gauteng A  97, Western Province 65, SACD 64, Northerns 59, Eastern Province 39, Central Gauteng B 20.

B Section:  Free State A 15 Western Province B 6: J Preece bt R Bain 11-8 11-9 11-4, I Louw lost to K Mayhew 7-11 8-11 8-11, I Coetzee bt S Bender 11-8 11-7 11-0, M McDonald bt B Besener 11-9 11-7 12-10, N Kretzman lost to S Harvey 8-11 11-8 6-11 1-11. SACD 16 Kwazulu Natal A 7: L Vlok lost to S Herbert 4-11 2-11 4-11, C Fourie bt M Gouweloos 12-10 11-6 11-9, S Potgieter bt A Chemaly 11-9 11-9 11-4, C Loggenberg bt K Rowe 5-11 11-7 11-4 11-9, V Oelofse lost to A Ngubane 11-6 11-5 7-11 10-12 8-11. Central Gauteng C 18 Easterns 9: T Diepenbroek bt J Savage 11-5 9-11 11-4 11-7, B Seroto lost to C Prinsloo  11-5 9-11 11-4 3-11 11-13, J Naidoo lost to M Westmorland 11-5 11-9 5-11 7-11 8-11, R Lodge bt K Sape 11-8 11-3 6-11 5-11 11-7, J Kromberg bt I Coetser 11-3 11-4 11-6. Eastern Province 19 Northerns 5: B La Mude lost to H Coetzee 8-11 12-10 11-4 11-6 10-12, A Oshry bt B Martin 11-3 11-6 9-11 11-5, D Shone bt  A Farrell 11-6 13-11 11-7, A Thiel bt J Dawson 11-8 11-3 11-6, M Boy bt J McDonald 11-6 8-11 11-4 11-5.

Final Log : 1 Free State A, 2 Western Province, 3 SACD, 4 Kwazulu Natal A, 5 Eastern Province, 6 Northerns, 7 Central Gauteng C, 8  Easterns A.  

Awards:

Most Improved Player: Men : Josh Taylor( Midlands)  Women: Kescia Scorgie (SACD)

Most Promising Player: Men : Tristen Worth (Border) Women : Danell Douglas

Seccie de Villiers Awards: Andrew Martin (Northerns)

Clifton Parks Award: Nicola Helwick (Central Gauteng)

20 Club :  Gary Wheadon

Gary Thomson : Province with the Best Results : Northerns

Best of the rest:

Pos Men Women
1 Raph Kandra (WP) Donna Urquhart (N)
2 Josh Taylor (Mid) Siyoli Waters (WP)
3 Kelvin Ndlovu (SACD) Alexa Pienaar (SACD)
4 Callan Hall (Northerns) Jacqui Ryder (SACD)
5 Luke McFarland (Mid) Bianca Brown (EP)

 Face of the Future of Squash (Saul van Greunen Award): Kyle Maree (Northerns)

Most Organised Province : Western Province

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *