All Africa Squash Championships

All Africa Squash Team Championships
Wanderers Club
Windhoek, Namibia

South Africa captured gold and bronze when the team event at the All Africa Squash Championships was concluded this afternoon at the Wanderers Club in Windhoek after an intensive 3 days of pool matches .

In the semi finals, played on Wednesday evening, the South African A side accounted for the South African Under 23 team by two matches to nil.
Siyoli Waters dropped the first game to Tukkies medical student Senade Haupt, but then rolled off the next 3  to give the senior side their first point. Potchefstroom University student, Christo Potgieter, clinched the match when he defeated fellow student, Jean Pierre Brits in straight games.

Zambia A faced Botswana A, which was lead by the world number 14 ranked player Alister Walker. Sharon Chifwembe, attacking from the start, gave Zambia their first win when she outplayed Leungo Mothlabane  for the loss of only 9 points while Mwinge Lengwe  accounted for Legotle Mosope also in straight games.

In the final, a repeat of 2011 in Johannesburg, Siyoli Waters allowed Chifwembe no latitude, racing through the match in less than 10 minutes. Veteran of all 3 All African events ( 1996, 2011 and 2013) Rodney Durbach  faced Kelvin Ndhlovu.  In a tough encounter, Ndlhovu eventually levelled the match at 1 match all, after edging through in the fifth game.

Potgieter, who is now ranked in the top 10 in South Africa lost the first game to Lengwe. The second game was a protracted affair as Lengwe battled to take charge of the match but it was Potgieter, who edged through at 12-10. Thereafter it was one way traffic, with the young athletic Potgieter  in complete control winning through 11-0 11-2.

The third and fourth play-off turned into another triumph for the South African Under 23 team. Haupt, who earned her first National cap in 2012 at The Women’s World Team championships in France had little difficulty in beating Lady Lebura in straight games 11-3 11-4 11-3. Walker levelled the match for Botswana as he cantered though in straight games against Tukkies student,

Michael Wood. The pressure was on Brits but he turned in a disciplined display to beat Mosope in straight games and claim the bronze for South Africa.

The Individual championships start on Thursday evening  at the same venue with the finals on Saturday afternoon.

 

Team Results

1st Round Tuesday 18th February 2013

Pool A:

South Africa A 3 Zambia B 0: Rodney Durbach bt Mwansa Chileshe 11-7 11-4 11-1: Siyoli Waters bt Namweene Muchaile 11-2 11-1 11-1: Christo Potgieter bt Enos Mwale 11-7 10-12 11-4 11-4

Botswana  2 Namibia A  1: Alister Walker bt Marco Becker 11-3 11-2 11-6: Lady Lebura lost to Isabelle Schnoor 6-11 6-11 5-11: Legotla Mosope bt Andrew Forrest 11-4 11-4 11-3.

Pool B:

Zambia A 2 South Africa Under 23 1: Kelvin Ndhlovu bt Michael Wood 11-5 11-1 11-4: Sharon Chifwembe lost to Senade Haupt 11-9 9-11 3-11 4-11: Mwinge Lengwe bt JP Brits 14-12 11-8 11-5

Nigeria A 3 Mauritius 0: Ameo Adewale  bt Nicholas Mourga 11-3 11-0 11-2: Yemisi Olatinju lost to Vanessa Florens 2-11 9-11 11-8 7-11

2nd Round

Pool A:

Zambia B 2 Namibia A  1 : Mwansa Chileshe bt Marco Becker 11-9 6-11 5-11 12-10 11-8:  Namweene Muchaila  lost to Isabella Schnoor  3-11 4-11 4- 11: Enso Mwale bt Henry Smit 11-9 12-10 11-3

Botswana 2 Nigeria B 1: Alister Walker bt Tunde Ajagbe 11-6 11-6 11-4: Leungo Mothlabane lost to Lungdi Dasbak 6-11 5-11 7-11: Legotla Mosope bt Sadiq Taiwo 12-10 11-9 11-3 

Pool B :

South Africa under 23 3 Mauritius 0 : Michael Wood bt Xavier Koenig 11-5 11-5 11-5: Senade Hauot bt Vanessa Florens 11-6 11-9 11-8: J P Brits bt Nicolas Mourga 11-3 7-11 11-2 11-2

Nigeria A 3  Namibia B 0: Ameo Adewale bt Michau Basson 11-6 11-4 11-3: Yemisi Olatunji bt Trix van der Westhuizen 11-0 11-2 11-4: Jonathan Peters bt Archie Botha 11-6 11-3 11-1

3rd Round

Pool A:

South Africa A 2 Botswana 1: Rodney Durbach lost to Alister Walker 6-11 21-19 3-11 2-11: Siyoli Waters bt Lady Lebura 11-0 11-0 11-2: Christo Potgieter bt Legotla Mosope 11-3 11-8 11-3.

Nigeria B  2 Namibia 1: Tunde Ajagbe bt Marco Becker 11-5 11-7 11-8: Lungdi Dasbak lost to Isabella Schnoor 5-1 5-11 11-13: Sadiq Taiwo bt Andrew Forrest 11-7 11-7 11-7

Pool B:

Zambia A 2   Nigeria A  1: Kelvin Ndhlovu bt Ameo Adewalo 11-4 11-3 7-11 11-3: Sharon Chifwembe bt Yemisi Olatunji 11-7 11-2 12-10: Mwinga Lunga lost to Jonathan Peters 11-9 7-11 9-11 2-11

Mauritius 2  Namibia B 1: Xavier Koenig bt Michau Basson 11-8 5-11 11-3 11-5:Vanessa Florens bt Anina Hasselman 11-1 11-4 11-1 : Christian Bazandry lost to Sven Gruttenmeyer 8-11 4-11 2-11.

Wednesday 21st February

4th Round:

Pool A: South Africa A 3  Namibia A  0: Rodney Durbach bt Marco Becker  11-8 11-9 11-5: Siyoli Waters bt Isabella Schnoor 11-8 11-7 11-5: Christo Potgieter bt Andrew Forrest 11-1 11-4 11-3

Nigeria B 3 Zambia B 0: Tunde Ajagbe bt Mwande Chilese 11-2 11-9 5-11 11-8: Lungdi Dasbak bt Monica Chimese 11-9 11-9 11-6: Sadiq Taiwa bt Enos Mwale 11-7 11-2 11-4

Pool B : Zambia A 2  Mauritius 1 : Mwinge Lengwe bt Xavier Koenig 11-8 11-4 11-1: Sharon Chifwembe lost to Vanessa Florens 7-11 12-10 4-11 1-11: Manda Chilambwe bt Nicholas Mourga 11-2 11-0 11-3

 South Africa Under 23  3  Namibia B 0: Michael Wood bt Archie Botha 11-5 11-5 11-3: Senade Haupt bt  Trix van der Westhuizen 11-2 11-5 11-3: J P Brits bt Sven Gruttenmeyer 11-2 11-5 11-5

5th Round:

Pool A:Botswana 2 Zambia B 1: Alister Walker bt Mwansa Chileshe 11-6 11-4 11-4: Leungo Mothlabane lost to Namweene Muchaile 12-14 10-12 6-11; Legotle Mosope bt Frank Wabo 11-7 11-4 11-6

South Africa A 3 Nigeria B 0: Rodney Durbach bt Tunde Ajagbe 11-7 11-8 11-7: Siyoli Waters bt Lungdi Dasbak  11-6 11-6 11-4: Christo Potgieter bt Sadiq Taiwo 11-6 11-5 11-4

Pool B:

South Africa Under 23 2  Nigeria A  1 : Michael Wood bt Amao Adwale 11-3 11-5 11-7 : Senade Haupt bt Udeme James 11-3 11-2 11-5 Jonathan Peters bt JP Brits 11-4 11-8 11-8

Zambia A 3 Namibia B 0 : Mwinge Lengwe bt Michau Basson 11-6 11-3 11-2: Sharon Chifwembe bt Anina Hasselman 11-1 11-3 11-3: Manda Chilambwe bt Sven Guttenmeyer 11-2 11-3 11-8

 

Final Logs : Pool A:  South Africa 11, Botswana 6 , Zambia B 6, Namibia A 5, Nigeria B 2

Pool B: Zambia A 9, South Africa Under 23 9, Nigeria A 7, Mauritius 3, Namibia 2

 

Semi Finals: South Africa A 2  South Africa Under 23 0: Siyoli Waters bt Senade Haupt  5-11 11-6 12-10 11-5: Christo Potgieter bt JP Brits 11-6 11-9 11-8

Zambia A 2 Botswana 0 : Sharon Chifwembe bt Leungo Mothlabane 11-3 11-5 11-2: Mwinge Lengwe bt Legotle Mosope 11-6 11-9 11-6

 

Thursday 22nd February 2013

Positional Play-offs

 

Final:    South Africa A 2 Zambia A 1

                Rodney Durbach lost to Kelvin Ndhlovu 2-3

                Siyoli Waters bt Sharon Chifwembe 3-0

                Christo Potgieter bt Mwinge Lengwe 3-1

 

3rd           South Africa Under 23  2   Botswana 1

               Michael Wood lost to Alister Walker 5-11 8-11 2-11

Senade Haupt bt Lady Lebura 11-3 11-4 11-3

J P Brits bt Legotla Mosope 11-5 11-9 11-5

 

5th           Nigeria b 2 Nigeria A 0

Sadiq Taiwo bt Jonathan Peters   11-6 11-6 11-3

Longdi DAsbak bt Udeme James 11-4 11-7 11-5

 

7th                Namibia A   2   Mauritius 1

Marco Becker bt Xavier Koenig 11-7 11-6 11-3

Adri Lombaard lost to Vanessa Florens 2-11 7-11 0-11

Henry Smit bt Christian Bezandry 6-11 11-9 11-8 11-9

 

9th                Zambia B 2 Namibia B 0

Enos Mwale bt Michau Basson 11-6 11-3 11-4

Monica Chimese bt Trix van der Westhuizen 11-4 11-6 11-5


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *